Pozew o rozwód - jak napisać pozew o rozwód, co powinien zawierać pozew rozwodowy
Kiedy podjąłeś decyzję o rozwodzie i chcesz wystąpić do sądu z powództwem o rozwiązanie Twojego małżeństwa powinieneś przygotować pozew o rozwód, który zainicjuje postępowanie sądowe. Przeczytaj jak napisać pozew rozwodowy. Dowiedz się co powinien zawierać pozew o rozwód by spełniał wymogi formalne pisma procesowego.
Pozew o rozwód jest pierwszym pismem w sprawie rozwodowej inicjującym postępowanie rozwodowe. Pozew rozwodowy jest pismem procesowym i powinien odpowiadać wymaganiom określonym w art. 126 kpc. Przepis ten traktuje o wymogach formalnych pisma procesowego. Jeśli Twój pozew nie będzie zawierał chociażby jednego z elementów, które znajdują się w wymogach formalnych określonych w kodeksie postępowania cywilnego sąd wezwie Cię do uzupełnienia braków.
Co powinien zawierać pozew o rozwód:
- Określenie sądu właściwego rzeczowo i miejscowo w sprawie rozwodowej.
- Określenie stron postępowania.
- Wnioski rozwodowe.
- - sposobu rozwiązania małżeństwa, tzn. czy chcesz rozwodu z orzekaniem o winie czy bez orzekania o winie
- - orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem
- - orzeczenia o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie
- - alimentów, wysokości alimentów i sposobie ich regulowania
- - orzeczenia o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania stron
- - O eksmisję małżonka
- - O podział majątku
- Wnioski dowodowe. Jeśli masz dowody na poparcie swoich twierdzeń, musisz wnieść do sądu o przeprowadzenie tych dowodów. Dołącz dokumenty oraz wskaż świadków wraz z ich adresami, by sąd mógł doręczyć im wezwania do stawiennictwa na rozprawie.
- Próba ugodowa.
- Uzasadnienie.
- Opłata od pozwu rozwodowego.
- Pamiętaj o odpowiedniej liczbie odpisów pozwu dla sądu i strony przeciwnej.
Właściwość rzeczowa sądu w sprawie rozwodowej - sprawy o rozwód rozpoznaje sąd okręgowy, pozew rozwodowy składasz do sądu okręgowego.
Właściwość miejscowa – pozew rozwodowy kierujesz do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego miejsca wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
W pozwie określasz powoda, czyli osobę wnoszącą pozew o rozwód oraz pozwanego, czyli osobę, przeciwko której wytoczono powództwo o rozwód. Poza imiona i nazwiskami, wskazujesz adres zamieszkania, na który sąd będzie mógł doręczyć pozew oraz PESELE stron postępowania.
Musisz wskazać sądowi jakiego rozstrzygnięcia żądasz w zakresie:
Poza tym, jeśli takie żądanie według Ciebie jest uzasadnione w pozwie rozwodowym możesz wnieść:
W pozwie należy wskazać czy strony podjęły próbę ugodową, a jeśli nie , to z jakiego powodu.
Pozew powinien zawierać uzasadnienie, które zobrazuje sądowi sytuację faktyczną stron i pozwoli wstępnie ocenić stanowiska stron. W tej części warto skupić się tylko na istotnych z punktu widzenia przesłanek rozwodowych kwestiach. Dlatego jeśli wnosisz o orzeczenie rozwodu z orzeczeniem o winie, skup się na zdarzeniach, które dowodzą, iż taką winę faktycznie ponosi współmałżonek. Wykaż, że w Twoim małżeństwie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie rozpisuj się zanadto. Postaraj się by uzasadnienie pozwu było klarowne dla sądu. Tobie jako osobie, która przeżyła wiele trudnych chwil może się wydawać, że relacja o tych zdarzeniach jest oczywista i powinna być zrozumiała dla każdego. Niestety podawanie zbyt wielu szczegółów może wprowadzać zbędny chaos w piśmie procesowym. Na rozprawie sąd przesłucha powoda i pozwanego, wtedy będziesz miał szansę powiedzieć także o sytuacjach, których w pozwie nie opisałeś.
Wraz ze złożeniem pozwu o rozwód musisz dołączyć dowód opłaty sądowej od pozwu o rozwód w wysokości 600 zł.
Jeśli potrzebujesz porady prawnej w sprawie pozwu o rozwód, masz wątpliwości jak napisać pozew o rozwód, chcesz powierzyć prowadzenie swojej sprawy rozwodowej pełnomocnikowi skorzystaj z formularza kontaktowego albo zadzwoń 00 48 782 082 295.