Pozew o rozwód

jak napisać pozew | orzeczenie o winie | podział majątku

W jakiej sytuacji sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd oddali powództwo o rozwód, jeśli nie będzie ono uzasadnione. Podstawową przyczyną oddalenia pozwu o rozwód jest brak rozkładu pożycia małżeńskiego, chociażby w jednej ze sfer wspólnego życia małżonków.

Czy sąd może nie orzec rozwodu? Tak, nawet jeśli jesteśmy zdecydowani na rozwód, złożymy pozew i stawimy się w sądzie - sąd może nie orzec rozwodu, jeśli ustali, że pomiędzy małżonkami nie doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Innym słowy, jeżeli sąd dostrzeże szansę na odbudowanie relacji pomiędzy małżonkami i utrzymanie związku małżeńskiego - oddali powództwo o rozwód i nie orzeknie rozwodu.

Sąd dostrzegając perspektywę utrzymania związku, oddali powództwo o rozwód.

Jakakolwiek wątpliwość sądu co do definitywnego rozpadu małżeństwa, wynikająca z postawy stron i zaprezentowanych twierdzeń, będzie prowadziła do powstrzymania się sądu od wydania pozytywnego orzeczenia. Sąd dostrzegając perspektywę utrzymania związku, oddali powództwo. Konieczną przesłanką do orzeczenia rozwodu jest faktyczne ustanie pomiędzy małżonkami więzi duchowej, fizycznej i ekonomicznej, co należy wykazać w toku postępowania sądowego.

Tagi: pozew rozwodowy, rozwód z orzeczeniem o winie, rozwód bez orzeczenia o winie, szybki rozwód