Kto ma władzę rodzicielską po rozwodzie?
Jednym z rozstrzygnięć w wyroku rozwodowym jest kwestia władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi stron. O władzy rodzicielskiej sąd może orzec w trojaki sposób.
- 1. Strony mogą złożyć zgodny wniosek o pozostawienie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom. Taki wniosek wynika z reguły z wypracowanego porozumienia pomiędzy rodzicami.
- 2. W pozwie rozwodowym można wnieść o pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego rodzica i żądać przyznania pełni praw wynikających z władzy rodzicielskiej drugiemu rodzicowi. Taki wniosek powinien być należycie uzasadniony.
- 3. Strony mogą wnieść o ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu rodzicowi i przyznanie pełnej władzy rodzicielskiej drugiemu z rodziców.
Czy sąd orzeka o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym? Tak, sąd orzeka o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym. Kwestie dotyczące małoletnich dzieci pochodzących ze związku małżeńskiego są elementem wyroku rozwodowego. Wśród nich znajduje się rozstrzygnięcie komu zostaje przyznana władza rodzicielska po rozwodzie. Władzę rodziecielską mogą zachować oboje rodzice albo władza rodzicielska może zostać przyznana jednemu z nich. Każda ze stron może sformułować odmienny wniosek co do orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi. Strony mogą porozumieć się także co do wykonywania władzy rodzicielskiej - wówczas sąd orzeknie zgodnie z wnioskiem stron. Sąd rozstrzygając o władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka. Rodzaje rozstrzygnięć władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem po rozwodzie:
- 1. Sąd pozostawia władzę rodzicielską obojgu rodzicom,
- 2. Sąd powierza władzę rodzicielską jednemu z rodziców, jednocześnie ograniczając władzę rodzicielską drugiemu z rodziców do współdecydowania o określonych sferach życia dziecka,
- 3. Sąd ogranicza władzę rodzicielską jednego z rodziców.
- 4. Sąd pozbawia władzy rodzicielskiej jednego z rodziców.
Ograniczenie władzy rodzcielskiej w wyroku rozwodowym
W wyroku rozwodowym sąd na wniosek strony może ograniczyć władzę rodzicielską jednego rodzica. Wtedy sąd przyznaje pełnię władzy rodzicielskiej drugiemu z rodziców, natomiast drugiemu rodzicowi ogranicza ją do istotnych spraw dziecka. Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem.
Ograniczenie władzy rodziecielskiej a kontakty z dzieckiem
Wielu rodziców nie rozróżnia zakresu władzy rodzicielskiej i kontaktów z dzieckiem. Sądzi, że jeśli zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej albo władza rodzicielska zostanie im ograniczona nie będą mieli prawa by z dzieckiem się widywać. Przekonanie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców będzie skutkowało uniemożliwieniem kontaktów z dzieckiem jest błędne. Ograniczenie władzy rodzicielskiej albo pozbawienie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym nie pozbawia prawa do kontaktów z dzieckiem. Ani ograniczenie władzy rodzicielskiej ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może być utożsamiane z utratą kontaktów z dzieckiem. Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem to dwie różne sfery uprawnień przysługujące rodzicom. Sytuacja wygląda inaczej, gdy sąd wyda orzeczenie w przedmiocie zakazu kontaktów z dzieckiem albo ograniczenia kontaktów z dzieckiem. Wówczas faktycznie rodzic wobec którego orzeczono zakaz kontaktów albo ich ograniczenie, powienien takie rozstrzygnięcie respektować.
Przekonanie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców po rozwodzie będzie skutkowało uniemożliwieniem kontaktów z dzieckiem jest błędne.W wyroku rozwodowym sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem po rozwodzie. Sąd określa sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem, częstotliwość kontaktów z dzieckiem, czas ich trwania, miejsce kontaktów z dzieckiem. Jeśli rodzice dojdą do porozumienia co do kontaktów z dzieckiem sąd na zgodny wniosek stron zaniecha orzekania o kontaktach z dzieckiem. Strony mogą przedłożyć także porozumienie, w którym ustalą sposób kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Natomiast, jeśli strony nie porozumiały się co do kontaktów z dzieckiem po rozwodzie sąd wyda orzeczenie w tym przedmiocie uwzględniając dobro dziecka i prawo do wychowywania dziecka przez oboje rodziców. I tak, rodzic, któremu ograniczona została włądza rodzicielska po rozwodzie będzie mógł widywać się z dzieckiem. Tak samo, prawo do kontaktów z dzieckiem zachowa rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej po rozwodzie.
Sąd rozstrzygając o władzy rodzicielskiej kieruje się dobrem dziecka.Czy ograniczenie władzy rodzicielskiej/pozbawienie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym pozbawia mnie prawa do kontaktów z dzieckiem? Nie, ani ograniczenie władzy rodzicielskiej ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może być utożsamiane z utratą kontaktów z dzieckiem. Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem to dwie różne sfery uprawnień przysługujące rodzicom. Co innego, gdy sąd wyda orzeczenie w przedmiocie zakazu kontaktów z dzieckiem albo ograniczenia kontaktów z dzieckiem. Wówczas takie rozstrzygnięcie należy respektować.
ani ograniczenie władzy rodzicielskiej ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może być utożsamiane z utratą kontaktów z dzieckiem.W wyroku rozwodowym sąd orzeka o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, częstotliwość kontaktów z dzieckiem, czas ich trwania, miejsce kontaktów z dzieckiem. Jeśli rodzice dojdą do porozumienia co do kontaktów z dzieckiem sąd na zgodny wniosek stron zaniecha orzekania o kontaktach z dzieckiem. Natomiast, jeśli strony nie porozumiały się co do kontaktów z dzieckiem po rozwodzie sąd wyda orzeczenie w tym przedmiocie uwzględniając dobro dziecka i prawo do wychowywania dziecka przez oboje rodziców.