Pozew o rozwód

jak napisać pozew | orzeczenie o winie | podział majątku

Rozwód - trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest możliwe tylko wtedy, kiedy pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego we wszystkich sferach wspólnego życia. Oznacza to, że pomiędzy małżonkami ustała więź emocjonalna, więź fizyczna i więź ekonomiczna.

Zerwanie więzi pomiędzy małżonkami:

  • w sferze ekonomicznej
  • w sferze emocjonalnej
  • w sferze fizczynej

Jeśli którakolwiek z wymienionych więzi łączy małżonków powództwo o rozwód pozostaje nieuzasadnione. Wytaczając powództwo o rozwód należy wykazać, że wyżej wymienione kryteria zostały spełnione, a strony nie widzą żadnych szans na utrzymanie małżeństwa.

Jeśli nie jesteś pewny co oznacza trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i potrzebujesz konsultacji z adwokatem by upewnić się,że w Twoim przypadku nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego umów się na konsultację prawną z adwokatem, który pomoże Ci zrozumieć zawiłości związane ze złożeniem pozwu o rozwód.

ROZWODY ORZECZONE PRAWOMOCNIE W 2017 R. W POLSCE

Co oznacza, że nastąpił trwały rozkład pożycia małżeńskiego?

Trwały rozkład pożycia małżeńskiego oznacza, że pomiędzy stronami nie ma już szans na odbudowanie małżeństwa. Natomiast zupełny rozkład pożycia małżeńskiego świadczy o tym, że małżonkowie zerwali więzi w trzech wymienionych sferach wspólnego życia.

Rozwiązanie małżeństwa przez rozwód jest możliwe tylko wtedy, kiedy pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego we wszystkich sferach wspólnego życia. Oznacza to, że pomiędzy małżonkami ustała więź emocjonalna, więź fizyczna i więź ekonomiczna.

W sytuacji kiedy taki rozkład nie nastąpił chociażby w jednej ze sfer należy się spodziewać, że strony nie uzyskają rozwodu.

Poza wymienionymi trzema sferami wspólnego życia małżonków, dla możliwości rozwiązania małżeństwa istotne znaczenia mają także zasady współżycia społecznego, o czym przeczytacie poniżej.

Jak zasady współżycia społecznego mogą przeszkodzić w uzyskaniu rozwodu i co to w ogóle jest?

Rozpoznając pozew o rozwód sąd:

  • bada sytuację stron,
  • przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego,
  • ustala czy wystąpiła wina i kto ponosi winę za rozkłąd pożycia małżeńśkiego,
  • a w przypadku, jeśli jedna ze stron odmawia udzielenia zgody na rozwód - sąd bada przyczyny tej odmowy i jej ewentualne konsekwencje dla aktualnej sytuacji życiowej stron.

Podstawą orzeczenie rozwodu przez Sąd jest ustalenie, że pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Poza przesłankami świadczącymi o rozkładzie pożycia w trzech sferach emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej, Sąd bierze pod uwagę także zasady współżycia społecznego i wpływ rozwodu na ich zachowanie. Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Pod pojęciem zasad współżycia społecznego należy upatrywać wartości takich jak: sprawiedliwość, moralność czy słuszność. Są to reguły postępowania pożądane w społeczeństwie, stanowią o kulturze danego społeczeństwa i sposobie traktowania się na wzajem.

Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Odmowa małżonka na rozwód może zostać poddana ocenie ze względu na zasady współżycia społecznego

Rozwód nie jest dopuszczalny na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Badanie przez Sąd kwestii ewentualnej niezgodności z zasadami współżycia społecznego ma szczególne znaczenie kiedy jedna ze stron nie wyraża zgody na rozwód. W takiej sytuacji właśnie przez pryzmat zasad współżycia społecznego należy przeanalizować odmowę małżonka na rozwód. Rozwód nie jest bowiem dopuszczalny na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dojście przez sąd do takich wniosków wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, w którym należy wykazać, iż odmowa w danych okolicznościach godzi w istotne wartości z punktu widzenia moralności.

Tagi: pozew o rozwód, ustanie więzi, kiedy rozwód, rozwód na jednej rozprawie