Pozew o rozwód

jak napisać pozew | orzeczenie o winie | podział majątku

Ograniczenie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

W wyroku rozwodowym sąd na wniosek strony może ograniczyć władzę rodzicielską jednego rodzica. Wtedy sąd przyznaje pełnię władzy rodzicielskiej drugiemu z rodziców, natomiast drugiemu rodzicowi ogranicza ją do istotnych spraw dziecka. Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie ma wpływu na kontakty z dzieckiem.

Wielu rodziców nie rozróżnia znaczenia władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem. Sądzi, że jeśli zostaną pozbawieni władzy rodzicielskiej albo władza rodzicielska zostanie im ograniczona nie będą mieli prawa by z dzieckiem się widywać. Przekonanie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców będzie skutkowało uniemożliwieniem kontaktów z dzieckiem jest błędne. Ograniczenie władzy rodzicielskiej albo pozbawienie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym nie pozbawia prawa do kontaktów z dzieckiem. Ani ograniczenie władzy rodzicielskiej ani pozbawienie władzy rodzicielskiej nie może być utożsamiane z utratą kontaktów z dzieckiem. Władza rodzicielska a kontakty z dzieckiem to dwie różne sfery uprawnień przysługujące rodzicom. Sytuacja wygląda inaczej, gdy sąd wyda orzeczenie w przedmiocie zakazu kontaktów z dzieckiem albo ograniczenia kontaktów z dzieckiem. Wówczas faktycznie rodzic wobec którego orzeczono zakaz kontaktów albo ich ograniczenie, powienien takie rozstrzygnięcie respektować.

Przekonanie, że pozbawienie władzy rodzicielskiej albo ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców po rozwodzie będzie skutkowało uniemożliwieniem kontaktów z dzieckiem jest błędne.

W wyroku rozwodowym sąd orzeka kontaktach z dzieckiem po rozwodzie. Sąd określa sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem, częstotliwość kontaktów z dzieckiem, czas ich trwania, miejsce kontaktów z dzieckiem. Jeśli rodzice dojdą do porozumienia co do kontaktów z dzieckiem sąd na zgodny wniosek stron zaniecha orzekania o kontaktach z dzieckiem. Strony mogą przedłożyć także porozumienie, w którym ustalą sposób kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Natomiast, jeśli strony nie porozumiały się co do kontaktów z dzieckiem po rozwodzie sąd wyda orzeczenie w tym przedmiocie uwzględniając dobro dziecka i prawo do wychowywania dziecka przez oboje rodziców. I tak, rodzic, któremu ograniczona została włądza rodzicielska po rozwodzie będzie mógł widywać się z dzieckiem. Tak samo, prawo do kontaktów z dzieckiem zachowa rodzic, który został pozbawiony władzy rodzicielskiej po rozwodzie.

Tagi: pozew rozwodowy, kontakty z dzieckiem, alimenty, pozbawienie władzy rodzicielskiej