Pozew o rozwód

jak napisać pozew | orzeczenie o winie | podział majątku

Rozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie jest rozwiązaniem dla stron, którym zależy na szybkim rozwodzie. Z pozwem o rozwód bez orzekania o winie występują strony, które doszły do porozumienia we wszystkich kwestiach dotyczących rozwiązania małżeństwa. Rozwód bez orzekania o winie na jednej rozprawie jest możliwy.

Rozwód bez orzekania o winie, czyli rozwód za porozumieniem stron. Kiedy strony są zgodne co do rozwiązania małżeństwa albo zalezy im na szybki zakończeniu małżeństwa - w pozwie rozwodowym nie wnoszą o orzeczenie o winie.

Rozwód może zostać orzeczony na trzy sposoby:

  • I. bez orzekania o winie
  • II. z winy obojga małżonków
  • III. z wyłącznej winy męża - z wyłącznej winy żony

O rozwód bez orzekania o winie wnosimy wówczas, kiedy nie chcemy by Sąd orzekł kto ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Żądanie rozwodu bez orzekania o winie zwiększa szanse na szybsze zakończenie postępowania rozwodowego. Jeśli strony nie są skonfliktowane, nie dążą do wskazania winnego za rozpad małżeństwa, nie mają wspólnych małoletnich dzieci i prezentują zgodne co do sposobu rozwiązania małżeństwa stanowisko, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron i orzec rozwód na pierwszej rozprawie. Takie postępowanie rozowodowe jest sprawne i ze względu na klarowną sytuację stron nie wymagają wielu rozpraw dla wydanie rozstrzygnięcia. W takiej sytuacji rozwód na jednej rozprawie jest możliwy.

Żądanie rozwodu bez orzekania o winie zwiększa szanse na szybsze zakończenie postępowania rozwodowego.

Rozwód bez orzekania o winie a małoletnie dzieci.Jeśli strony posiadają małoletnie dzieci, nie są skonfliktowane i chcą rozwodu bez orzekania o winie, ponieważ doszły do porozumienia w istotnych sprawach rodziny (opieka nad małoletnim dzieckiem, władza rodzicielska, kontakty z małoletnimi dziećmi, wysokość alimentów oraz sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, jeśli strony będą dzielić je jeszcze po rozwodzie) - sąd na rozprawie przesłucha strony, a także co najmniej jednego świadka na okoliczność sytuacji małoletnich dzieci, warunków wychowawczych i ich stosunku do rozstania rodziców. Sąd kieruje się dobrem małoletnich dzieci. Jeśli sąd uzna, że w wyniku rozwodu nie ucierpi dobro małoletnich dzieci stron orzeknie rozwód.

sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron i orzec rozwód na pierwszej rozprawie

Czasami decyzja o rozwodzie zapada za obopólną zgodą małżonków. Czasami strony potrafią się dogadać i są w stanie wypracować porozumienie zanim złożą do sądu pozew o rozwód. Można wspólnie ustalić sposób rozwiązania małżeństwa oraz sposób rozwiązania spraw rodzinnych, które po rozwodzie wymagają nowej organizacji.

ROZWODY W 2017 R. WEDŁUG PRZYCZYN ROZKŁADU POŻYCIA MAŁŻEŃSKIEGO ORAZ WINY STRON

Co oznacza orzeczenie rozwodu na zgodny wniosek stron? Rozwód za porozumieniem stron jest rozwodem, w którym strony dogadują się co do wszystkich kwestii związanych z zakończeniem małżeństwa. Nie dążą do orzekania o winie, a w ich interesie jest szybki rozwód, najlepiej na pierwszej rozprawie. Jeśli pozew jest kompletny, spełnia wszystkie wymogi formalne, stanowiska stron są klarowne - strony stawiają się do sądu na rozprawę w wyznaczonym terminie, która przebiega bez zakłóceń - wysoce prawdopodobne jest, że sąd udzieli im rozwodu na pierwszej rozprawie.

Na zgodny wniosek stron sąd powstrzyma się od orzekania o winie.

Taki rozwód orzekany jest w sytuacji kiedy strony dążą do polubownego rozwiązania małżeństwa, doszli do porozumienia w kwestii majątku, który posiadają, wspólnego mieszkania i ewentualnego zamieszkiwania w nim wspólnie po rozwodzie oraz sposobu sprawowania opieki, władzy rodzicielskiej i kontaktów z małoletnimi dziećmi pochodzącymi ze związku małżeńskiego. Jeśli strony nie posiadają małoletnich dzieci sąd nie musi zajmować się przesłuchaniem świadka na okoliczność ich sytuacji rodzinnej i warunków wychowawczych. W każdym razie uzgodnienie sposobu rozwiązania małżeństwa prowadzi do sprawniejszego i szybszego rozwodu.

Tagi: pozew rozwodowy, rozwód bez orzeczenia o winie, szybki rozwód