Pozew o rozwód

jak napisać pozew | orzeczenie o winie | podział majątku

Rozwód a zasady współżycia społecznego

Jak zasady współżycia społecznego mogą przeszkodzić w uzyskaniu rozwodu i co to w ogóle jest? Wnosząc pozew o rozwód sąd bada sytuację stron, przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego, ustala czy wystąpiła wina i kto ponosi winę za rozkłąd pożycia małżeńśkiego, a w przypadku, jeśli jedna ze stron odmawia udzielenia zgody na rozwód sąd bada przyczyny tej odmowy i jej ewentualne konsekwencje dla aktualnej sytuacji życiowej stron.

Podstawą orzeczenie rozwodu przez Sąd jest ustalenie, że pomiędzy stronami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Poza przesłankami świadczącymi o rozkładzie pożycia w trzech sferach emocjonalnej, fizycznej i gsopodarczej, Sąd bierze pod uwagę także zasady współżycia społecznego i wpływ rozwodu na ich zachowanie. Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Pod pojęciem zasad współżycia społecznego należy upatrywać wartości takich jak: sprawiedliwość, moralność czy słuszność. Są to reguły postępowania pożądane w społeczeństwie, stanowią o kulturze danego społeczeństwa i sposobie traktowania się na wzajem.

Sąd rozpoznając sprawę o rozwód w trakcie postępowania sądowego bada czy orzeczenie rozwodu nie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli jego orzeczenie będzie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Odmowa małżonka na rozwód w świetle zasad współżycia społecznego

Rozwód nie jest dopuszczalny na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Badanie przez Sąd kwestii ewentualnej niezgodności z zasadami współżycia społecznego ma szczególne znaczenie kiedy jedna ze stron nie wyraża zgody na rozwód. W takiej sytuacji właśnie przez pryzmat zasad współżycia społecznego należy przeanalizować odmowę małżonka na rozwód. Rozwód nie jest bowiem dopuszczalny na żądanie małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia małżeńskiego, chyba że druga strona wyrazi zgodę na rozwód albo odmowa jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Dojście przez sąd do takich wniosków wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego, w którym należy wykazać, iż odmowa w danych okolicznościach godzi w istotne wartości z punktu widzenia moralności.

Tagi: pozew rozwodowy, rozwód z orzeczeniem o winie, rozwód bez orzeczenia o winie, szybki rozwód